Horní a krycí omítky

U fasádních (šlechtěných)omítek pak rozlišujeme, zda jsou minerální nebo pastovité.

Minerální fasádní omítky

Ekologické, ekonomické dispoziční prvky

Přes  více než 100 let prokazují  šlechtěné omítky svou trvanlivost a krásu. Šlechtěná omítka je vyráběna jako  vysoce kvalitní minerální suchá omítka. Ekologicky nezávadné složky, jako je bílý vápenec, bílý cement a vysoce kvalitní písek, jsou v Evropě jedinečné a bezkonkurenční. Různé struktury, barvy a zrna zaručují výrazný a individuální vzhled povrchu. Šlechtěné omítky jsou světlu odolné a odolné vůči povětrnostním vlivům. Díky svému minerálnímu složení dosahují nejvyšší prodyšnosti -  difuzní otevřenosti. Jednoduché zpracování a nejlepší poměr cena / výkon dělají ze šlechtěné omítky oblíbený a ekonomický designový prvek pro fasády a interiéry.

Pastovité fasádní  omítky

Samočisticí a odolné povrchy

Pojivo ze silikonová pryskyřice má podobnou strukturu jako křemenný písek. Tento moderní stavební materiál má mikroporézní povrch, který je extrémně vodoodpudivý. Kromě použití  v nové výstavbě a průmyslové výstavbě se silikonová omítka "difúzně otevřená" stále více používá pro renovaci fasád. Pro přípravu silikonových omítek  a nátěrů se používají silikonové pryskyřice ve formě vodní  emulze a kombinují se s vhodnými polymerními disperzemi. Výsledkem je, že tyto omítky optimálně kombinují praktické požadavky na povrchy fasád, odolné vůči povětrnostním, chemickým ("kyselému dešti"), mechanickým a biologickým (mikroorganismům) účinkům.

Nová povrchová struktura s přísadami, kombinovaná s vysoce kvalitní hydrofobizací, která vytváří odpuzující a samočisticí účinek, dosahuje trvale čisté a krásné fasády. Přídržnost k podkladu je zlepšena a absorpce vody do omítkového systému je významně snížena. Díky neustálému vývoji jsou, díky zvyšujícím se nárokům, vyvíjeny pastovité omítky nejen s  povětrnostní odolností a voděodolností, ale v dnešní době jsou zvyšovány u těchto omítek i odolnosti vůči biologickému napadení a vyšší mechanické odolností. Příkladem je nově vyvinutá HASIT TREND SIPO MAX PROTECT.