Kvalitní podlahy

Kvalitní podlahy

To je HASIT!

Požadavky

Podlahy jsou přirozeně určeny jako plochý povrch v budovách, po kterých obyvatelé, popřípadě uživatelé, chodí, hrají, sedí nebo dokonce si lehnou. Od starověku však nejen převzaly statické nebo technické úkoly, ale jsou téměř vždy uměleckým nebo kreativním způsobem vyjadřování.

V nových budovách se obvykle používají pouze potěry, které se vyrábějí na nosné povrchy nebo na mezilehlé separační nebo izolační vrstvy. Jsou přímo použitelné jako podlaha, ale ve většině případů jsou opatřeny obklady. Moderní potěry a podlahové systémy vytvářejí více než dobrý základ. Zvyšují kvalitu života a práce, snižují nárazový zvuk a zlepšují tepelnou izolaci. Pokud se v potěrech nachází podlahové vytápění, zajišťují rovnoměrné rozložení teploty s vyšším teplem zespodu.

V novostavbě je třeba věnovat kvalitě, výrobě a montáži potěrů obzvlášť pozornost. Pečlivé plánování a řemeslné zpracování v kombinaci se zkušenostmi a znalostmi zaručují optimální výsledek. Materiály a systémy orientované na budoucnost zajišťují technicky dokonalou funkci.

Typy potěrů

Pojiva na bázi síranu vápenatého (nivelační potěry CA)

Potěry obsahující síran vápenatý se používají hlavně jako nivelační stěrky. Obsahují vybrané přísady a super plastifikátory, které zajišťují, že má stěrka nivelační schopnosti. Nivelační stěrky CA vyžadují jen malou tloušťku materiálu, je možné se po nich brzy pohybovat a mají velmi vysokou pevnost v tlaku a ohybu ve srovnání s cementovými potěry. Proto tloušťka potěru může být tudíž nižší se stejným zatížením.

Nivelační potěry CA jsou používány bez velkých omezení v celé obytné zóně. To platí zejména pro koupelny, toalety a kuchyně. Dokonce i ve sklepích mohou být instalovány ve spojení s vhodnou ochranou proti vlhkosti. Pokud je však třeba počítat se stříkající vodou, například v koupelnách, musí být samonivelační potěr dodatečně chráněn před vlhkostí těsněním, stejně jako cementový potěr. Nivelační stěrky nejsou vhodné ve vlhkých prostorách nebo místnostech s podlahovým odtokem, jako jsou např. závodní kuchyně, bazény, sprchy a toalety.

Cementové potěry

Cementové potěry (CT) jsou zpravidla v novostavbách všech druhů. Jsou odolné proti vlhkosti a proto jsou vhodné pro vnitřní i venkovní použití. Cementové potěry se nanášejí ve vlhkém nebo tuhém plastickém stavu a zhutní se ručně. Povrch je vyhlazen pomocí hladítka.
Kvůli jejich změnám délky související s materiálem je nutno plánovat a instalovat smršťovací spoje nebo dilatační spáry. Cementové potěry jsou charakterizovány vysokou odolností proti vodě, speciální odolností, mrazuvzdorností a univerzálními aplikačními možnostmi.

Jejich průběh vysušení závisí na okolních podmínkách a kvalitě. Čím vyšší je kvalita a hustota potěru, tím nižší by měla být schválená vlhkost domácnosti. Zkouška vlhkosti se provádí pomocí zařízení CM. Povolený obsah zbytkové vlhkosti se mění v závislosti na horním povrchu. Cementové potěry se používají jako kompozitní potěry, potěry na separační vrstvu, plovoucí podlahy na izolační vrstvu, jako topný potěr nebo na svahové podlahy. Další oblasti použití jsou podlahy v obytných prostorech, sklepech, garážích nebo dílnách.

PODLAHY

Aplikace

Rozmanitost v používání

Cementový potěr je dokonalou volbou, pokud jde o podlahy v nových budovách. Především díky různorodému použití.