Poškození vnější omítky

Poškození vnější omítky

Oprava a prevence

Pojem obnova  představuje nadřazený termín pro renovaci a sanaci. Provedení oprav budov by mělo být dobře plánováno. Každý projekt představuje nový úkol a musí být znovu posouzen. Aby bylo možné provést kompetentní a udržitelnou obnovu, je nezbytné komplexní předběžné šetření. Musí být např. prozkoumána historie budov, abyste se dostali k hlavní příčině poškození. Analýza vlhkosti a zasolení škodlivými solemi je nezbytná k výběru vhodných systémů sanace nebo k vývoji speciálních řešení.

Správný postup při plánování a realizaci opravy budov je podrobně popsán v letáku WTA. WTA je vědecko-technická asociace pro zachování a ochranu budov. Tradiční stavební techniky a materiály dělají renovaci a sanaci historických budov citlivou úlohou vyžadující zkušenosti, empatii a odpovídající stavební materiály.

Trvale se vyvarujte vlhkosti

Vlhkost ve stavebnictví je největší příčinou poškození. Zvýšení vlhkosti zdiva pouze o jedno procento zhoršuje tepelnou izolaci asi o pět procent. Existují různé mechanismy absorpce vody: V kapilárně stoupající vlhkosti se kapiláry nasávají do stěnové konstrukce. K tomu dochází především v oblasti fasády v neuzavřené oblasti, která je v kontaktu se zemí. Při hygroskopické absorpci vlhkosti absorbují stavební soli vlhkost ve formě vodní páry z okolního vzduchu. Pokud je voda na vnějších stěnách v oblasti s kontaktem s půdou pod (hydrostatickým) tlakem, bude se do stavebních materiálů zavádět i bez kapilárního působení. Dále vodní pára kondenzuje v kapilárách určité velikosti při určité relativní vlhkosti.

Kondenzace je oddělení vodní páry od atmosféry. Pokud se teplý vzduch setkává pod rosným bodem, vodní pára se odděluje jako elementární voda (v zimě kapky vody na okenní tabuli). Rozpustné stavební soli mohou proniknout vodou do budovy! Vzhledem k těmto rozdílným možnostem absorpce vody je nutné prověřit budovy před vytvořením konceptu sanace.

Odstranění solí, které škodí stavbám

Nejběžnějšími škodlivými stavebními solemi jsou chloridy, sírany a dusičnany. Všechny tyto stavbám škodlivé soli mají jednu společnou věc:  jsou škodlivé pouze v kombinaci s vodou. Vzhledem k tomu, že tyto soli jsou lehce rozpustné,, jsou transportovány na povrch vlhkostí, která se vyskytuje v kapilárním systému stavebního materiálu. Zde se může vlhkost opět odpařit. Rozpuštěná sůl se tak přemění na krystaly soli.

Tato transformace je doprovázena nárůstem objemu, který způsobuje velmi vysoký krystalizační tlak v pórovém systému stavebních materiálů (výbušný efekt) a tím poškodí  stavební materiály. Pokud sůl krystalizuje na povrchu stavebního materiálu, může to vést  k tzv.“ slanému výkvětu“. Soli jsou také vysoce hygroskopické, tj. přitahují vodu a způsobují, že se znovu rozpustí a budou pokračovat v poškozování jinde.

Vstup škodlivých solí do zdiva nebo do omítek může mít různé příčiny. Pro přípravu konceptu sanace je nezbytná analýza vstupu soli - nejen detekce a lokalizace kontaminace solí. Vzhledem k poškození odpovídá měření úrovní pronikání vlhkosti a zatížení solí obrazem poškození budovy. V příbalovém letáku WP 4-5-99 "Posouzení  diagnostiky zdiva" podle obsahu škodlivých solí v omítkách a zdivu dělí zatížení na stupně.  Tato klasifikace se používá při rozhodování při výběru odtokové varianty a omítacího systému.  "Zvláštní opatření"  nařízení  týkající  se odvodňovacích opatření a "doprovodných opatření" patří pod  sanační omítkové systémy.

Trhliny v omítkách

Pro praskliny v omítkových fasádách je zapotřebí zvláštní péče. Na začátku šetření všech popraskaných  fasádních omítek by měla být otázka, zda tyto existující trhlinky představují nějakou vadu. Ne každá trhlina představuje konstrukční vadu. Je třeba rozlišit praskliny, které se vyskytují především v omítnuté konstrukci a pouze sekundárně lámou omítku( trhliny související  s konstrukcí) a trhliny, které se vyskytují výhradně v omítce (omítkové  trhlinky). U některých typů trhlin musí být vzaty v úvahu obě příčiny.

Trvale odstraňte mikroorganismy

Houby a řasy se v přírodě vyskytují jako užitečné organismy. Na mnoha konstrukcích (jako jsou asfalt, střechy, beton atd.) jsou tolerovány. Na fasádách jsou však nežádoucí, ve vnitřních prostorách i zdraví škodlivé. Houbové spóry vyvolávají alergie. Podmínky pro růst řas jsou vlhkost a světlo. Jako potraviny potřebují tyto mikroorganismy  uhlík (C) a dusík (N), které přijímají  ze vzduchu. Na rozdíl od řas, houby nepotřebují ke své existenci světlo. Vlhkost a uhlík z organické hmoty jsou jejich živobytí. Houby spory a řasy se šíří větrem. Mohou se vyskytnout při jakékoliv teplotě. Nicméně ve vysoce alkalickém prostředí (s vysokým pH) nejsou mikroorganismy stabilní. Řasy jsou "pouze" vizuální vadou. Naproti tomu houby a lišejníky  ohrožují fasádu a zdraví.