Zdravý životní styl - Úvod

Co je důležité? 

 

Pro zdravé bydlení jsou důležité základní myšlenky:

  • Včasné plánování interiéru

  • Na vnitřním klimatu závisí naše pohoda

  • Stavební materiály jsou klíčem ke zdravému vnitřnímu klimatu

  • Vyhnout se znečišťujícím látkám a snížit je

Včasné plánování interiérů

Plánování interiérů často probíhá až na konci výstavby. Problémem je, že na dokončovací práce často zbývá pouze zbytkový rozpočet. Zdravotní aspekty jsou pak často zanedbávány, přestože 90 procent času trávíme v interiéru. Je vhodné včas naplánovat vybavení interiéru.

Další informace o plánování s produkty z vápna najdete zde

Naše pohoda závisí na vnitřním klimatu

Vnitřní klima je ovlivňováno různými faktory. Téměř všechny lze ovlivnit použitím stavebních materiálů na bázi ,,vápna" v interiéru.

Vnitřní ovzduší

Kromě nás samotných může ovzduší v interiéru znečišťovat škodlivými látkami také nábytek. Z lepidel, podlahových krytin, laků a nábytku mohou unikat látky, které nepříjemně zapáchají nebo způsobují zdravotní problémy. Vápno neutralizuje škodliviny a zabraňuje vzniku zápachu.

Vlhkost

Při vlhkosti vzduchu v místnosti mezi 40 a 60 % RH se cítíme opravdu pohodlně. Vysoká vlhkost v místnosti může způsobit plísně, příliš nízká vlhkost může způsobit alergie. Vápno je vysoce paropropustné a reguluje vlhkost v místnosti absorpcí, skladováním a uvolňováním - příjemné klima za všech okolností.

Teplota

Nejlépe se cítíme při mírně odlišných, ale stabilních teplotách v jednotlivých místnostech. Tyto teploty lze zaručit pouze při dostatečné izolaci. Vápenné izolační omítky zabíjejí mnoho much jednou ranou.

Elektroklima

Elektrostatika se obvykle vyskytuje na syntetických površích. Nátěry s vysokým obsahem syntetických látek mají negativní důsledky pro vnitřní klima - prach a znečišťující látky více víří vzduchem a je negativně ovlivněna ionizace vzduchu. To může být problém zejména pro alergiky, ale může způsobit i vážné zdravotní problémy, jako je podráždění kůže a sliznic. U minerálních systémů s vápnem to není žádný problém.

 

Stavební materiály - Klíč ke zdravému vnitřnímu klimatu

Při pečlivém výběru stavebních materiálů můžete vytvořit obytné prostředí, které je příjemné na dotek a bezpečné z hlediska stavební biologie. Je vhodné věnovat pozornost následujícím vlastnostem:

Zápach

Zdravé stavební materiály by měly být vždy bez zápachu. Nejpozději po úplném vysušení by se do ovzduší místnosti neměly uvolňovat žádné emise.

Vlhkostní bilance

Zdravé stavební materiály jsou vysoce difúzní a mohou absorbovat vlhkost ze vzduchu v místnosti a z podkladu, ukládat ji a ve správný čas ji opět uvolňovat.

Chemické složení

Zdravé stavební materiály jsou přírodního původu, a proto zaručují, že se do vzduchu v místnosti neuvolňují žádné škodlivé látky.

Elektrobiologie

Zdravé stavební materiály jsou minerální a neobsahují syntetické materiály. To znemožňuje elektrostatické nabíjení.

Radioaktivita

Zdravé stavební materiály by měly pocházet z regionálních zdrojů, aby se nezměnilo radioaktivní pozadí.

Partner Fraunhoferova institutu

HASIT je partnerem Fraunhofer IBP. Jedním z cílů je výzkum a optimalizace dlouhodobých účinků našich stavebních materiálů ve vědeckých podmínkách. Jedním z příkladů tohoto společného výzkumu je projekt "Klášter Benediktýnů". Zde probíhá od roku 2015 dlouhodobá studie s naší vysoce účinnou izolační omítkou ,,Aerogel“. Vydejte se s námi na virtuální prohlídku testovacích místností a dozvíte se více o projektu.

https://my.matterport.com/show/?m=5zoVMiZGuWu